Żółte oraz zielone upławy u dziewczynek – możliwe przyczyny

Upławy u dziewczynek
Żółte oraz zielone upławy u dziewczynek – możliwe przyczyny
Oceń artykuł

Różnego rodzaju infekcje intymne to problem, z którym borykają się nie tylko dorosłe kobiety. Bardzo często dotyczy on także dziewczynek, które jeszcze nie miesiączkują i których organizm nie jest w stanie obronić się jeszcze przed bakteriami oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jednym z nich objawów może być żółta lub zielona wydzielina z pochwy u dziewczynki. Niekiedy przybiera ona barwę krwisto czerwoną lub grudkowatą, serowatą konsystencję. Poza zielonymi upławami u dziewczynki o nieprzyjemnym, tak zwanym rybim zapachu, pojawić mogą się również zaczerwienienia, świąd oraz wysypka.

Możliwe przyczyny upławów u dziewczynek

Nabłonek pochwy niemowląt oraz małych dzieci jest niezwykle delikatny i podatny na urazy czy zakażenia. Co więcej, w pochwach dziewczynek nie ma jeszcze bakterii stanowiących naturalną barierę ochronną (mowa tutaj między innymi o pałeczkach mlekowych czy paciorkowcach). Sytuacja zmienia się dopiero około 5 roku życia. Nie bez znaczenia jest tutaj również brak tłuszczowej podściółki warg sromowych i owłosienia łonowego, niewystarczająca lub nieprawidłowa higiena, stosowanie drażniących środków myjących oraz bliskość odbytu. Zielonkawe upławy u dziewczynki pojawić mogą się także na skutek antybiotykoterapii, egzemy, owsików czy ciała obcego w pochwie.

Aby uniknąć występowania żółtych upławów u dziewczynki, zadbać należy o właściwą higienę i noszoną bieliznę. Najlepiej sprawdzi się luźna, bawełniana. Jest to bowiem tkanina bardzo przewiewna. Bardzo ważnym zadaniem, jakie stoi przed każdą mamą jest nauczenie córki prawidłowego kierunku mycia oraz podcierania okolic intymnych. Zawsze należy oto robić od przodu do tyłu, w kierunku odbytu. Umyte okolice intymne należy osuszyć ręcznikiem, a gdy skóra uległa podrażnieniu – zaaplikować maść z cynkiem (jej stosowania powinno się jednak unikać w okolicy cewki moczowej). Zrezygnować należy także ze stosowania barwionego, perfumowanego papieru toaletowego i kolorowych, pachnących mydeł i płynów, które mogą nadmiernie wysuszać skórę, powodując podrażnienia.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że niewielkie ilości bezwonnych, niekiedy żółtych upławów u dziewczynki mogą być jedną z oznak wkraczania w okres dojrzewania. Tego typu wydzielina nie oznacza wówczas infekcji i nie powinna budzić wśród rodziców powodów do obaw. Wystarczy jedynie bieżące monitorowanie czy kolor i intensywność upławów nie ulega drastycznej zmianie. Warto również uświadomić córeczkę, że tego typu zmiany w ich ciele są zupełnie normalne.

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *