Wodniste upławy – prawidłowa wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy, upławy z pochwy - Uplawy.pl
Wodniste upławy – prawidłowa wydzielina z pochwy?
4 (80%) 2 votes

Wydzielina z pochwy z rozsądnych ilościach jest rzeczą jak najbardziej naturalną. Świadczy  o zdrowej naturalnej florze bakteryjnej. Nie ma czym się denerwować, ponieważ w zależności od dnia cyklu kolor oraz konsystencja upławów może ulegać zmianie. Jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy? Jak ją odróżnić od niepokojących zmian? Zachęcamy do lektury tekstu.

Jak rozpoznać prawidłową wydzielinę z pochwy?

Każda kobieta, która chce dbać o swoje zdrowie intymne powinna regularnie monitorować jakość swojej wydzieliny z pochwy. Niestety, wciąż wiele pań ma problemy z rozpoznaniem właściwej wydzieliny z pochwy od zmian chorobotwórczych.

Warto pamiętać przede wszystkim, że prawidłowa wydzielina  pochwowa nie ma zapachu –  zawsze jednak w pochwie występują bakterie. Skutkiem ich działania może być nieprzyjemny zapach, szczególnie wtedy, kiedy higiena osobista kobiety daje wiele do życzenia. Fizjologiczne pH pochwy jest silnie kwaśne ( < 4,5) – występuje ono w okolicach miesiączki, kiedy to organizm naturalnie, samodzielnie broni się rozwojem infekcji i chroni florę bakteryjną pochwy.

Wydzielina z pochwy w czasie owulacji jest przezroczysta i ma rzadką konsystencję. Bardzo podobną konsystencję ma wydzielina pojawiająca się zaraz po stosunku – jest ona wynikiem silnego podniecenia. W dni niepłodne wydzielina jest biała lub żółtawa i gęsta – jest gładka i nie ma żadnych grudek. Każda wydzielina z pochwy ma lekki ale nie nieprzyjemny zapach, zależy to od każdej kobiety. Przed i po miesiączce wydzielina z pochwy może mieć lekko brązowawy odcień.

Wodniste upławy z pochwy – jaka może być ich przyczyna?

Kiedy kobieta zaobserwuje u siebie obfite wodniste upławy z pochwy musi koniecznie udać się do lekarza. Rzadkie upławy z pochwy mogą być przyczyną wielu schorzeń – nie ma jednak powodu do paniki. Jeśli zaobserwujesz u siebie upławy jak woda nie znaczy to, że jesteś poważnie chora – to może być mała, niegroźna infekcja, u której źródła leży niewłaściwa higiena, korzystanie ze szkodliwych dla naturalnej flory bakteryjnej pochwy kosmetyków, długotrwała terapia antybiotykowa. Każdą zmianę w konsystencji i kolorze wydzieliny z pochwy koniecznie trzeba sprawdzić.

Przyczyną wodnistych upławów z pochwy jest bardzo często erytroplakia – wywinięty nabłonek gruczołowy na tarczy szyjki macicy. Erytroplakia nie jest stanem przednowotworowym, nie ma powodów do niepokoju – nabłonek ten pojawia się u wielu kobiet w okresie rozrodczym. Wodniste upławy to objawy nadżerki w pochwie. Można ją zdiagnozować tylko dokładnym badaniem ginekologicznym.

Wodniste upławy w ciąży

Przyczyną wodnistych upławów są również zaburzenia hormonalne. Stan taki możemy zaobserwować w sposób szczególny w okresie ciąży. Rzadka wydzielina z pochwy często pojawia się też u kobiet spodziewających się dziecka – to jak najbardziej naturalna reakcja organizmu przyszłej mamy na zmienne poziomy hormonów płciowych, wysokie stężenia estrogenów i progesteronu.

Pod koniec ciąży wydzielina z pochwy jest zróżnicowana z odpływaniem płynu owodniowego. Pękniętego worka owodniowego można zdiagnozować na podstawie USG – objawem takiego stanu jest zmniejszony poziom płynu owodniowego mierzony indeksem AFI (pomiar czterech kieszonek płynowych).

Wodnista wydzielin z pochwy – nie czekaj, reaguj!

Zaobserwowałaś u siebie obfitą, wodnistą wydzielinę z pochwy? Stan ten utrzymuje się dwa, trzy dni? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – każdy dzień ma znaczenie. Bakterię w pochwie rozwijają się bardzo szybko. Błyskawiczna diagnoza da szansę na wyleczenie i pozbycie się problemu.

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *