Upławy z pochwy w ciąży – upławy świadczące o chorobie

Upławy z pochwy w ciąży - uplawy.pl
Upławy z pochwy w ciąży – upławy świadczące o chorobie
5 (100%) 1 vote

Białe upławy w ciąży to jeden z niepokojących objawów, które powinny zaniepokoić kobietę. Ciąża jest okresem kiedy to kobieta musi zadbać szczególnie o swoje zdrowie intymne. Przeczytaj o białych upławach w ciąży, aby móc im zapobiec lub szybko zacząć leczyć.

Białe upławy w ciąży to objaw, który nie jednoznacznie może określać chorobę. Konsystencja upławów potrafi sama wskazywać czy są to zaburzenia normalnej flory bakteryjnej pochwy lub zakażenie bakteriami, które tą florę bakteryjną zaatakowały. Wyróżniamy dwa rodzaje białych upławów w ciąży:

Białe upławy w ciąży – fizjologiczny objaw

Białe upławy w ciąży zazwyczaj nie powinny niepokoić. Jeżeli ich barwa nie jest inna niż biała (mlecznobiała), ich konsystencja jest rzadka a nie gęsta, są bezwonne (bez zapachu),nie mają one złego wpływu na płód. Biała wydzielina z pochwy w trakcie ciąży ma działanie dobroczynne dla płodu – chroni płód przed bakteriami i drobnoustrojami. Wydzielina z pochwy występuje również u kobiet w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Jest to spowodowane wytwarzaniem większej ilości estrogenów. Zwiększeniu ulega również ciśnienie i przepływ krwi w drogach rodnych.

Białe upławy w ciąży na majtkach - Uplawy.pl

Jednym ze specyficznych rodzajów upławów z pochwy jest występujący pod sam koniec ciąży czop śluzowy. Czop śluzowy ma gęstą konsystencję, galaretowatą formę i jest przezroczysty. Czasami może zawierać elementy krwi. Funkcja czopu śluzowego jest zapobieganie przeciw zakażeniom bakteryjnym w czasie ciąży, które znajdują się przy końcu szyjki macicy. Kilka dni przed terminem rozwiązania czop śluzowy zaczyna odchodzić. Może to potrwać nawet kilka dni. Odchodzący czop śluzowy przybiera formę upławów z pochwy.

Jeżeli upławy zmieniają swoja barwę, ich kolor staje się zielonkawy lub brązowy i ich zapach staje się nieprzyjemny pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić to wizyta u lekarza ginekologa. Przyczyn cuchnących upławów w ciąży może być dużo. Jeżeli upławom towarzyszą krew oraz ropa wizyta u ginekologa jest obowiązkowa, gdyż życie Twoje oraz Twojego dziecka może być zagrożone. Białe upławy w trakcie ciąży są naturalnym objawem. Zmiana konsystencji oraz zapachu świadczy o chorobie pochwy i dróg rodnych.

Białe upławy w ciąży – czy to infekcja intymna?

Jeżeli możemy stwierdzić, że białe upławy z pochwy nie są przejrzyste a konsystencją przypominają  serek (twarożek) możemy domniemać, że kobieta ma grzybicę pochwy. Upławom z pochwy często towarzyszy świąd i pieczenie okolic intymnych. Ten symptom jest lekceważony przez kobiety, co skutkuje późnym rozpoznaniem choroby oraz wdrożeniem leczenia. Ból w trakcie oddawania moczu również może być jedną z oznak grzybicy pochwy. Czasem występuje również zaczerwienienie okolic intymnych a kobieta odczuwa suchość w pochwie. Kolejnym z objawów grzybicy pochwy jest ból pochwy po stosunku.

Leczenie grzybicy pochwy zależy od odporności kobiety na leki oraz aktualnej sytuacji zdrowotnej. Jeżeli grzybica pochwy została zdiagnozowana dosyć późno a leczenie grzybicy zostało odwleczone w czasie może być ono długie i skończyć się przyjmowaniem antybiotyków doustnie lub globulkami dopochwowo.

Infekcje intymne w ciąży, infekcje pochwy w ciąży - Upławy.pl

 

Białe upławy w ciąży – jak zapobiegać infekcjom?

Aby odpowiedni zapobiegać infekcjom pochwy należy dbać o higienę miejsc intymnych. Korzystanie z chusteczek do higieny intymnej oraz z chusteczek nawilżających przy grzybicy pochwy może zdecydowanie pomoc w odbudowie poprawnej flory bakteryjnej. W trakcie ciąży podmywanie pochwy powinno występować co najmniej dwa razy najlepiej z wykorzystaniem płynu antybakteryjnego.

 

Białe upławy w ciąży i podczas cyklu menstruacyjnego

Białe upławy są naturalnym płynem ustrojowym występującym u kobiet, które nie chorują na żadne schorzenie pochwy. Biały, przejrzysty śluz z pochwy jest naturalną wydzieliną. W różnych fazach cyklu menstruacyjnego upławy z pochwy mogą przybierać różne konsystencję. Kobiety często mylą upławy ze śluzem płodnym, który umożliwia plemnikom przeżycie w kwaśnym środowisku pochwy. W zależności od jakości śluzu, plemniki będą miały możliwość (męskie plemniki) z większym prawdopodobieństwem dostać się do komórki jajowej.

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *