Upławy z pochwy – jakie rodzaje upławów mówią o chorobie?

Problemy intymne kobiet - upławy, zapalenie pochwy - uplawy.pl
Upławy z pochwy – jakie rodzaje upławów mówią o chorobie?
Oceń artykuł

Pochwa powinna być cały czas w naturalny sposób nawilżona. Rodzaj wydzieliny i jej gęstość ulega zmianie w zależności od dnia cyklu. W czasie owulacyjnym wydzielina z pochwy może być bardziej gęsta i rozciągliwa. Jeśli jednak upławy z pochwy są bardzo obfite i mają inny niż zwykle kolor możemy mówić o stanach zapalnych pochwy. Dziwna wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu może być też  przyczyną wielu poważniejszych chorób. Jakich?

Intensywna wydzielina z pochwy związana jest bardzo często z poważnym zaburzeniem zaburzenie flory bakteryjnej pochwy. Prowadzi ono do podrażnienia błony śluzowej. Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu jest niewłaściwa higiena. Powodem infekcji pochwy i towarzyszącym temu upławom są szkodliwe bakterie i stany chorobotwórcze. Rodzaj wydzieliny z pochwy świadczy o konkretnym schorzeniu.

Źródłem  obfitych upławów może być nieodpowiednia higiena przed i po kontakcie seksualnym. Obfite upławy po stosunku koloru żółtego lub żółtobiałego, pieczenie i swędzenie, ból w czasie oddawania moczu – to główne objawy choroby wenerycznej. Wydzielina krwista jest oznaką zapalenia jajowodów lub choroby macicy. Kobiety cierpiące na cukrzyce często mogą zaobserwować jasne, zielonkawe upławy na majtkach – podobny kolor dziwnej wydzieliny w majtkach pojawia się także u kobiet w ciąży oraz u pań, które stosują długoletnią terapię antybiotykową. Obfite upławy świadczą także o grzybicy pochwy.

Zaobserwowałaś wyciek z pochwy – co robić?

Przede wszystkim nie można panikować – nie każda galaretowata wydzielina z pochwy świadczy o poważnych problemach zdrowotnych. Śluz pochwowy w większych ilościach może świadczyć o lekkich, chwilowych zmianach hormonalnych lub też złej, niewłaściwej higienie osobistej. Jeśli jednak obfite upławy na majtkach pojawiają się przez 2-3 dni, a ich kolor i konsystencja budzi wątpliwości nie zastanawiaj się – koniecznie udaj się do lekarza. Przy obfitym śluzie bardzo ważna jest szybka diagnostyka, im szybciej specjalista rozpozna problem i zaproponuje odpowiednie lecenie, tym szybciej nasz organizm i naturalna flora bakteryjna pochwy wróci do normy.

Choroby intymne – o czym trzeba pamiętać?

Warto zapamiętać, że w procesie leczenia ważna jest regularność i konsekwencja w działaniu. Nawet jeden dzień nie przyjmowania leków może nie tylko zaognić stan zapalny, ale również doprowadzić do szybkiego nawrotu choroby. Z tego też powodu każda kobieta, która zaczęła terapię antybiotykową musi trzymać się zaleceń lekarza. Tylko wtedy leczenie będzie naprawdę skuteczne.  Istotną sprawą są też regularne wizyty u ginekologa – niestety statystyki wciąż są bardzo niepokojące, a wręcz przerażające. Od dłuższego czasu mówi się o konieczności wykonywania regularnych badań, o profilaktycznych badaniach ginekologicznych. Szczególnie ważne jest robienie cytologii raz w roku. Niby wszystko to wiemy, a wciąż wiele kobiet (młodych dziewczyn i kobiet dojrzałych) unika wizyty u ginekologa. Boimy się bólu, wstydzimy się swoich problemów intymnych, a przecież szybka diagnostyka to początek drogi, pierwszy krok do wyzdrowienia.

 

 

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *