Upławy z krwią – czy świadczą o chorobie ?

Upławy z krwią - wydzielina z krwią z pochwy - Uplawy.pl
Upławy z krwią – czy świadczą o chorobie ?
Oceń artykuł

Wydzielina z pochwy w mniejszych lub większych ilościach pojawia się przez cały czas trwania cyklu. W zależności od dnia (owulacja, miesiączka) konsystencja upławów ulega zmianie – może delikatnie zmieniać się kolor oraz charakter wydzieliny. Co zrobić, kiedy zaobserwujemy u siebie upławy z krwią? Czy jest się czego bać? Kiedy krew w upławach jest rzeczą naturalną, a kiedy należy udać się do specjalisty? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Upławy z krwią przyczyny

Czy zawsze upławy z krwią są oznaką poważnej choroby? Wbrew pozorom nie. Upławy z krwią można zaobserwować między innymi przed, w czasie i po miesiączce. Taka sytuacja jest normalna i nie ma powodów do niepokoju.

Upławy krwi z pochwy –  kiedy należy udać się do specjalisty?

Kiedy upławy z krwią nie mają charakteru jednorazowego incydentu konieczna jest wizyta u ginekologa. Krwiste upławy mogą pojawiać się między innymi przy silnej nadżerce lub zanikowym zapaleniu pochwy. To schorzenie zazwyczaj dotyka kobiety w okresie menopauzy i jest spowodowane obniżeniem poziomu hormonów, które odpowiadają za nawilżenie i elastyczność komórek pochwy. Nabłonek pochwy jest wtedy zmniejszony, przez to też pochwa jest bardziej narażona na uszkodzenia i różnego rodzaju podrażnienia – często kobiety odczuwają wtedy również swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych.

Krwisty śluz z pochwy, a zmiany rakowe

Niestety, krwawienie  z pochwy może być też oznaką rozwijającego się nowotworu. Jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet jest rak szyjki macicy –  rozwija się na podłożu dysplazji śródnabłonkowej szyjki macicy. Objawy tej poważnej choroby są bardzo obfite upławy z krwią. Nasilone krwawienie z pochwy ma miejsce w zaawansowanych stadiach choroby, przy kraterowato zmienionej tarczy szyjki macicy. W początkowym stadium rozwoju choroby wystarczy usunięcie macicy. W wielu przypadkach niezbędna jest jednak bardziej rozległa histerektomia.

Krwiste upławy są również objawem nowotworu trzonu macicy – ten rodzaj raka diagnozuje się zazwyczaj u kobiet w okresie menopauzalnym. W grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety otyłe i chorujące na cukrzycę. Szybka diagnoza w przypadku tej choroby jest kwestią podstawową. Im szybsza diagnoza i wdrożone leczenie, tym większe szansę na wyzdrowienie. Jeśli ginekolog zdiagnozuje ten rodzaj nowotworu w początkowym stadium zazwyczaj wycina się macicę i węzły chłonne miednicy mniejszej (tam bowiem najczęściej pojawiają się pierwsze przerzuty). W zaawansowanym stadium niezbędna jest radioterapia. Kiedy szanse na wyleczenie są bardzo małe stosuje się często bardzo inwazyjną chemioterapię poprzez usunięcie szyjki macicy, macicy, części pochwy oraz węzłów chłonnych z okolicy (limfadenektomia miedniczna).  Jeśli choroba jest bardziej rozwinięta konieczna jest radioterapia lub chemioterapia.

Jak chronić się przed nowotworem?

W dzisiejszych czasach bardzo trudno chronić się przed rakiem – nie jest to jednak niemożliwe. Czasami rak szyjki macicy ma podłoże genetyczne. Słowo klucz to profilaktyka nowotworowa – regularna cytologia daje poczucie komfortu psychicznego. To również większe szanse na wyleczenie, w przypadku wykrycia nowotworu we wczesnym stadium choroby. Nie bez znaczenia jest również zdrowa dieta – w dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z wszechobecną chemią, zarówno w żywności, jak i w powietrzu. Warto codziennie dbać o zdrowie.

 

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *