Upławy przed okresem – objawy, przyczyny i leczenie upławów przed okresem

Upławy z pochwy przed okresem - uplawy.pl
Upławy przed okresem – objawy, przyczyny i leczenie upławów przed okresem
5 (100%) 1 vote

Wzorcowa miesiączka pojawia się co 28 dni i trwa około 5 dni. Niekiedy jednak krwawienia nie są tak regularne, a zmianie ulega zarówno ilość wydzieliny z pochwy, jak i jej charakter. Czy przed miesiączką występuje śluz? Jak najbardziej! Równie często do czynienia możemy mieć jednak także z upławami przed miesiączką. To nic innego jak nadmiernie obfita wydzielina pochwowa. Jak dokładnie wyglądają i jakie są objawy obfitych upławów przed okresem?

Obfita wydzielina z pochwy przed okresem pod postacią upławów może się pojawić w dowolnym momencie cyklu. Należy tutaj wprowadzić rozróżnienie na białe upławy przed okresem, a obfitszy lecz w pełni normalny śluz przed miesiączką. Jest on przezroczysty, bezwonny i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, jak świąd, ból czy pieczenie. Ilość wydzieliny z pochwy zmienia się w zależności od dnia cyklu. Jaki śluz przed okresem i po jego zakończeniu obserwuje się w większości przypadków? Najczęściej, w pierwszej jego fazie, po miesiączce, aż do owulacji, jej ilość zwiększa się, by w drugiej fazie zacząć się zagęszczać i być mniej obfitą. Zmieniona barwa, konsystencja oraz specyficzny zapach mogą sugerować wystąpienie upławów.

Brunatne upławy

Gdy do czynienia mamy nie z mlecznymi upławami przed okresem, lecz z wydzieliną w kolorze brunatnym, może to stanowić objaw niedomogi lutealnej – zaburzenia hormonalnego polegającego na niedoborze progesteronu (wytwarzany jest on w jajnikach przez ciałko żółte powstające po owulacji jako przekształcony, pęknięty pęcherzyk Graafa. Progesteron jest kluczowy dla podtrzymania ewentualnej ciąży). Niedobory progesteronu sprawiają, że nie pojawia się zwykła miesiączka, lecz kilkudniowe, brunatne upławy. Leczenie polega na suplementacji progesteronu w drugiej połowie cyklu. Podaje się do doustnie, dopochwowo lub podjęzykowo.

Co może oznaczać biały śluz przed okresem?

Obfity, lepki śluz przed okresem o barwie białej, szarej lub żółto – zielonej może świadczyć o infekcji bakteryjnej. Do ginekologa należy udać się w sytuacji, gdy towarzyszą mu objawy takie, jak świąd okolic intymnych, pieczenie sromu i pochwy, ból podbrzusza czy obrzęk warg sromowych.

Upławy przed okresem a ciąża

Jak wygląda śluz na początku ciąży a przed okresem? Jeżeli kobieta nie zaobserwowała u siebie przezroczystego śluzu przed okresem, a w danym dniu cyklu jest jej dużo, może to, lecz nie musi, sugerować ciąży. Obfity śluz przed miesiączką często pojawia się u kobiet starających się o dziecko. W celu potwierdzenia, czy doszło do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy i udać się do lekarza.

Co jeszcze mogą oznaczać białe upławy przed okresem?

Upławy z pochwy przed miesiączką pojawiać mogą się również w przypadku mięśniaków macicy, polipów w jamie macicy oraz zmian na jej szyjce takich, jak nadżerka, stan zapalny lub zmiany nowotworowe. Zarówno upławy, jak i plamienie powodują w szczególności mięśniaki podśluzówkowe wystające do jamy macicy.

 

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *