Upławy po okresie – przyczyny, objawy i leczenie upławów po okresie

Objawy i przyczyny upławów z pochwy po okresie - uplawy.pl
Upławy po okresie – przyczyny, objawy i leczenie upławów po okresie
Oceń artykuł

Upławy definiuje się jako nieprawidłowe plamienia z dróg rodnych o różnej etiologii. U zdrowych kobiet do czynienia mamy z białym śluzem z pochwy, który nie powinien budzić obaw. Zaniepokoić powinny nas natomiast brązowe upławy po miesiączce. Co może być przyczyną brunatnych upławów po miesiączce?

Bakteryjne zapalenie pochwy

Ciemne upławy po miesiączce to jeden z objawów charakterystycznych bakteryjnego zapalenia pochwy, którego przyczyną jest brak równowagi bakteryjnej. Wiele kobiet skarży się wówczas na to, że śmierdzi im z pochwy (wyczuwalny jest charakterystyczny, rybi zapach). Ryzyko śmierdzących upławów po miesiączce jest większe u kobiet nie posiadających stałego partnera seksualnego, stosujących antykoncepcyjne wkładki domaciczne oraz palących papierosy. Jeżeli zaobserwujemy u siebie tego typu dziwne upławy, należy jak najszybciej udać się do ginekologa  – takich brązowych upławów po miesiączce nie będziemy bowiem w stanie wyleczyć domowymi sposobami.

Grzybicze zapalenie pochwy

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „grzybica pochwy krwawe upławy” możemy dowiedzieć się, że dolegliwość tą powodują najczęściej drożdże rodzaju Candida albicans. Pozostałymi objawami takich krwawych upławów po miesiączce są: ból w trakcie stosunku oraz podczas oddawania moczu, a także uporczywy świąd. W tym przypadku również niezbędna będzie wizyta u ginekologa.

Choroby weneryczne

W przebiegu chorób wenerycznych takich, jak chlamydia, rzeżączka czy opryszka narządów płciowych, do czynienia mamy z brązowymi, śmierdzącymi upławami po okresie. Inne objawy tego typu dolegliwości to świąd pochwy, sromu oraz warg sromowych, zmiany na narządach płciowych pod postacią krost czy owrzodzeń oraz ból w trakcie współżycia lub oddawania moczu. Jeżeli zaobserwujemy u siebie któryś z powyższych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem w celu podjęcia stosownego leczenia.

Co mogą oznaczać brązowe upławy po stosunku?

Tego typu plamienie może być spowodowane szeregiem różnych czynników – od nadżerki szyjki macicy, przez mięśniaki macicy, endometriozę, aż po torbiele jajników, zaburzenia hormonalne czy stany zapalne dróg rodnych. Jeżeli problem pojawia się regularnie, należy udać się do lekarza ginekologa, który na bazie wywiadu i badania będzie w stanie ocenić przyczynę przykrych dolegliwości.

Z czego może wynikać brązowe plamienie zamiast okresu?

Do brązowego plamienia zamiast okresu może dojść po pierwszym stosunku seksualnym, co jest wynikiem przerwania błony dziewiczej. Często mamy z nim również do czynienia przy tak zwanym plamieniu okołoowulacyjnym. Jest to wówczas spowodowane obniżonym poziomem estrogenu i trwa maksymalnie 4 dni. Brązowe plamienie zamiast okresu to także częsta przypadłość podczas pierwszych 90 dni stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niekiedy świadczy ono również o zapaleniu narządów rodnych. Jeśli trwa dłużej i pojawia się notorycznie, należy udać się do ginekologa.

Tagged , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *