Upławy na majtkach – Wydzielina z pochwy – objawy, przyczyny, leczenie

Upławy na majtkach – Wydzielina z pochwy – objawy, przyczyny, leczenie
5 (100%) 2 votes

Brudzące upławy na majtkach, które od czasu do czasu zauważa u siebie każda kobieta, czy nieprzyjemny zapach z pochwy to jeszcze nie powód do wielkich zmartwień, ale za to na pewno ważny sygnał ostrzegawczy, który może świadczyć o rozwijającej się infekcji grzybiczej, zakażeniu bakteryjnym pochwy lub innej chorobie intymnej.  

Upławy na majtkach – co robić ?

Widoczna na majtkach wydzielina z pochwy miewa różne barwy, woń i konsystencję. Kolory upławów, w zestawieniu z innymi ich cechami oraz z objawami odczuwanymi przez organizm (jak ból, świąd, pieczenie, podwyższona temperatura ciała i inne) pozwalają wstępnie zdiagnozować problem, ewentualnie pogłębić diagnostykę w odpowiednim kierunku (posiew, USG, cytologia)  i wdrożyć skuteczne leczenie.

Upławy – kiedy i do jakiego lekarza się udać?

Idąc do ginekologa w związku z wydzieliną w pochwy i chorobą, na którą ona może wskazywać, należy przygotować się na dość szczegółowe pytania zadawane przez lekarza, na przykład: czy upławy mają postać wodnistej wydzieliny z pochwy czy to może są serowate upławy (o konsystencji grudkowatego twarożku), jaki jest kolor upławów, czy wydziela się nieprzyjemny zapach z pochwy i jaką woń on przypomina najbardziej (zapach rybi, kwaśnawy, zapach drożdży), czy brązowe upławy na majtkach pojawiają się regularnie i od jak dawna, czy wcześniej był już problem z nawracającymi zakażeniami bakteryjnymi pochwy, czy brudzącym upławom towarzyszą jakieś charakterystyczne objawy (bolesność, swędzenie, obrzęki, owrzodzenia, pieczenie)…

Upławy z pochwy na majtkach - kiedy i do jakiego lekarza - Uplawy.pl

Od odpowiedzi na te pytania oraz wyników przeprowadzanych badań laboratoryjnych zależy trafność wyboru metody leczenia i efektywność dobranej kuracji.

 

Upławy – przyczyny brudzących upławów

Likwidacja przyczyn pojawiania się brudzących upławów na majtkach wymaga przede wszystkim zdefiniowania czy objawy te wywołują grzyby (konkretnie drożdżaki) lub bakterie, czy może wydzielina z pochwy na majtkach jest efektem działania pierwotniaków pochwowych. Leczenie uzależnione jest właśnie od tego. W przypadku bakteryjnego zakażenia pochwy aplikuje się ogólnoustrojowe antybiotyki w postaci doustnej lub dopochwowej. Przy grzybicy z kolei zazwyczaj zalecane są przeciwgrzybicze preparaty do użytku zewnętrznego (maści, kremy, żele, globulki) oraz czasami także modyfikacja diety, w celu zmniejszenia w niej ilości spożywanego cukru będącego pożywką dla grzybów.

 

Warto podkreślić w tym miejscu, że sama wydzielina z pochwy chorobą nie jest. To jak najbardziej normalny, fizjologiczny objaw. Prawidłowa wydzielina z pochwy na majtkach jest bezwonna, lekko biała (w okresie niepłodnym) lub przezroczysta i ciągnąca (w okresie płodnym kobiety). Nawet brązowe upławy na majtkach mogą, ale wcale nie muszą wskazywać na coś poważnego, zwłaszcza wtedy, gdy obserwuje się je regularnie tuż przed i / lub tuż po zakończeniu menstruacji (co jest objawem drobnych wahań hormonalnych zachodzących w organizmie) albo na przykład pojawiają się cyklicznie u osoby stosującej tabletki antykoncepcyjne (jako szczątkowa postać miesiączki) lub po stosunku płciowym czy u pań, które mają za sobą jakiś zabieg ginekologiczny.

Tagged ,