Swędzenie pochwy spowodowane bakteriami

Swędzenie pochwy spowodowane bakteriami - uplawy.pl
Swędzenie pochwy spowodowane bakteriami
5 (100%) 1 vote

Bakteryjna infekcja pochwy to popularna infekcja intymna, której przyczyną są zaburzenia w mikroflorze pochwy. Bakterie gwarantujące kwaśne pH pochwy, a jednocześnie chroniące organizm przed infekcjami zostają wówczas wyparte przez chorobotwórcze patogeny. Do charakterystycznych objawów tej dolegliwości zalicza się między innymi ból i swędzenie pochwy. Wiele kobiet boryka się wówczas z nieprzyjemnym, rybim zapachem oraz upławami.

Przyczyny bakteryjnej infekcji pochwy

U kobiet, które borykają się z opisywaną dolegliwością, zdrowe bakterie, w szczególności pałeczki kwasu mlekowego, zostają zastąpione przez nieustannie mnożące się bakterie chorobotwórcze będące przyczyną przykrych objawów towarzyszących stanom zapalnym pochwy. Gdy w pochwie dojdzie do zaburzenia równowagi między bakteriami, jej pH staje się kwaśne i wzrasta ryzyko infekcji intymnej. By zapobiec tego typu dolegliwościom, należy zadbać o regularne przyjmowanie probiotyków ginekologicznych. Infekcje intymne o podłożu bakteryjnym częściej rozwijają się oraz nawracają u kobiet aktywnych seksualnie, w szczególności krótko po stosunku z nowym partnerem.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Do najpopularniejszych objawów bakteryjnego zapalenia pochwy zalicza się wodniste, białe albo szare upławy, pieczenie oraz swędzenie, a także silny, nieprzyjemny, tak zwany rybi zapach. około 50 procent pacjentek cierpiących na bakteryjne zapalenie pochwy nie ma żadnych objawów. Występować może ono również w tym samym czasie i co inne infekcje, w tym przenoszone drogą płciową i wywoływane przez bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Rozpoznanie zapalenia pochwy dokonuje się zarówno na bazie objawów, jak i testów laboratoryjnych. W czasie badań ginekologicznych lekarz może zaobserwować upławy, stwierdzić nieobecność nieprzyjemnego zapachu lub zmniejszoną kwasowość wydzieliny.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Co na świąd pochwy? Leczenie tej dolegliwości opiera się o stosowanie antybiotyków. Stan zapalny można również zwalczyć przy pomocy metronidazolu. Alternatywę stanowić mogą kremy dopochwowe, które należy stosować przez kilka dni.

Najważniejsze w zapobieganiu bakteryjnych infekcji pochwy jest utrzymywanie prawidłowego pH stosując doustne oraz dopochwowe probiotyki ginekologiczne. Zagwarantują one kwaśne ryzyko pochwy, które zmniejszy ryzyko ponownego wystąpienia tej dolegliwości w przyszłości.

 

Źródła:

1 thought on “Swędzenie pochwy spowodowane bakteriami

  1. jak mnie swędziały i szczypały okolice intymne, to myślałam,że mam grzybicę, poszłam do ginekologa, nic z tych rzeczy… Po prostu moja pochwa była zbytnio sucha i to był problem. Ginka przepisała mi regevagia, to nawilżające globulki, które mają pomoc właśnie w tak przykrych dolegliwościach jak suchość, świąd. Aktualnie stosuję już 5 globulkę i jest coraz lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *