Serowate upławy z pochwy – jak wyglądają, objawy, co oznacza jasna wydzielina z pochwy?

Serowata wydzielina z pochwy, upławy z pochwy - Uplawy.pl
Serowate upławy z pochwy – jak wyglądają, objawy, co oznacza jasna wydzielina z pochwy?
5 (100%) 1 vote

Dla wielu kobiet ginekologiczne problemy zdrowotne to wciąż bardzo wstydliwy temat. Boimy się nie tylko mówić o wszelkich niemiłych dolegliwościach, ale również zwlekamy z wizytą u lekarza. Prawda jest jednak taka, że przy stanach zapalnych pochwy szybka diagnostyka i proces leczenia rozpoczęte odpowiednio wcześnie to podstawa. Wiele kobiet zaczyna się denerwować, gdy obserwuje serowate upławy z pochwy. Co mogą one oznaczać? O jakiej chorobie mogą świadczyć? Czy jest się czego bać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Serowata wydzielina z pochwy – o czym może świadczyć?

Zaobserwowałaś u siebie twarożkową wydzielinę z pochwy? Białe upławy bez zapachu? Koniecznie udaj się do zaufanego specjalisty – ginekologa, który będzie potrafił Tobie pomóc, zdiagnozuje i zaproponuje skuteczną metodę leczenia. Serowata wydzielina z pochwy to zazwyczaj znak, że mamy do czynienia z ostrym stanem grzybiczym wywołanym w większości przypadków przez grzyb z rodziny Candida. Objawy towarzyszące w takiej sytuacji to pieczenie i swędzenie – okolice pochwy mogą być też zaczerwienione. Przy tego typu infekcji kobieta może również zaobserwować bardziej obfite upławy z pochwy.

Grzybica pochwy – przyczyny

Grzybica pochwy – jakie są przyczyny? Czy głównym źródłem problemu jest niewłaściwa higiena? Oczywiście, ale nie tylko. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne. Na grzybice pochwy bardzo często chorują panie, które przechodziły długotrwałą terapię antybiotykową – chemia zawarta w silnych lekach, infekcja organizmu osłabia naturalną florę bakteryjną pochwy. Organizm jest „ogłupiony”, a co za tym idzie bardziej podatny na działanie bakterii i wirusów. Przyczyną grzybicy pochwy może być także brak odpowiedniej ostrożności podczas korzystania z basenów czy publicznych toalet. Nie od dziś wiadomo, że wszystkie tego typu miejsca to prawdziwe siedlisko bakterii. Bardzo często na grzybicę pochwy chorują również panie walczące od wielu lat z cukrzycą.  Podwyższony poziom cukru zmienia fizjologiczne pH pochwy, awitaminoza, głównie brak witamin z grupy zaburza gospodarkę hormonalną. Z tego też powodu kobiety, u których z diagnozowano cukrzycę powinny dbać o siebie i cały czas dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych minerałów i witamin. Przyczyną grzybicy pochwy i rozległego stanu zapalnego jest również stres – przewlekłe zmęczenie, stresujący, nerwowy tryb życia.

Grudkowaty ślub z pochwy – jak poradzić sobie z problemem i pozbyć się go raz na zawsze

Grzybice pochwy można leczyć – jest to co prawda trudne i czasochłonne, ale nie jest niemożliwe. Proces leczenia może jednak trwać nawet kilka miesięcy. Terapia polega przede wszystkim na przyjmowaniu silnych antybiotyków – zarówno doustnie, jak i dopochwowo. Chcąc uniknąć nawrotu stanów grzybiczych podczas terapii należy unikać szkodliwych używek, w tym przede wszystkim alkoholu – wchodząc w interakcje z antybiotykiem może znacząco osłabić jego działanie.

Jak uniknąć grzybicy pochwy?

Stan zapalny pochwy, serowaty śluz z pochwy nigdy nie jest niczym przyjemnym. Dbając o siebie, przestrzegając podstawowych, ale jakże istotnych zasad higieny, stosując zdrową dietę możemy uchronić się przed grzybicą pochwy i jej przykrymi konsekwencjami. Osoby, które mają tendencję do tego typu stanów zapalnych powinny unikać kąpieli w jacuzzi oraz nosić lekką, przewiewną bieliznę. Niektóre tkaniny używane w produkcji ubrań mogą podrażniać okolice intymne. Warto zatroszczyć się o swoje zdrowie intymne.

 

Tagged , , , , , ,

1 thought on “Serowate upławy z pochwy – jak wyglądają, objawy, co oznacza jasna wydzielina z pochwy?

  1. Przez 2 dni miałam pierwszy raz twarożkowe upławy z pochwy, pokrył się idealnie z zakończonym leczeniem antybiotykami. Nie miałam możliwości zapisać się do ginekologa więc nakupowałam w aptece probiotyki i globulki. Po ponad tygodniu ustąpiło.

Dodaj komentarz