Problemy przy użytkowaniu tamponów

Problemy przy użytkowaniu tamponów
Problemy przy użytkowaniu tamponów
5 (100%) 1 vote

Tampon stanowi wygodną alternatywę dla podpasek. Niestety, pierwsze jego aplikacje mogą sprawiać użytkowniczkom pewne problemy. Jak często zmieniać tampon, czy można pływać z nim na basenie i co robić w sytuacji, gdy po jego aplikacji pojawi się ból? Odpowiedź – poniżej.

Co ile wymieniać tampon?

Tampon należy wymienić w sytuacji, gdy wypełnić się on do końca lub przed upływem 8 godzin od jego aplikacji. Częstotliwość ich wymiany uzależniona jest od obfitości miesiączki. Należy pamiętać, by stosować te o stopniu chłonności stosownie dopasowanym do obfitości naszego krwawienia. W czasie pierwszych dni miesiączki, gdy jest ono najintensywniejsze, większość osób odczuwa potrzebę zmiany tamponu co 3-6 godzin. W późniejszym okresie zdecydować można się na mniejszy ich rozmiar i zmieniać je co 6-8 godzin.  Jak sprawdzić czy tampon nadaje się już do wymiany? W tym celu należy pociągnąć lekko za sznurek. Gdy porusza się on przy lekkim pociągnięciu, oznacza to, że trzeba go zastąpić nowym. Kiedy tak się nie dzieje to znak, że może być jeszcze za wcześnie. W sytuacji, gdy tampon nie jest jeszcze całkowicie nasiąknięty mimo że minęło 8 godzin, należy wypróbować produktów o niższej klasie chłonności. Tamponów używać można nie tylko w dzień, lecz także w nocy.

Ból po tamponie

W sytuacji, gdy tampon jest umieszczony prawidłowo, czyli w środkowej części pochwy, nie powinien być on w żaden sposób wyczuwany, jako że znajduje się tam stosunkowo niewiele nerwów czuciowych. Utrzymywany jest on w poprawnej pozycji przez mięśnie pochwy oraz dna miednicy. Gdy czujemy ból po tamponie, należy wsunąć go odrobinę głębiej. Bez obaw – nie ma możliwości wsunięcia tamponu zbyt głęboko. Jego sznurek jest bowiem na tyle długi, że widać go przez cały czas i pozwala na przesunięcie lub wyjęcie w każdej chwili. Co więcej, ujście macicy jest za małe, aby tampon mógł się przez nie przecisnąć. W sytuacji, gdy nie możemy znaleźć sznurka, należy poczekać, aż tampon będzie napełniony. Kucamy wówczas nad toaletą i naprężamy się tak, jakbyśmy chcieli go wypróżnić. Je usunięcie powinno być wówczas możliwe przy pomocy dwóch palców.

Czy można pływać z tamponem?

Jeżeli tam został odpowiednio włożony i jest regularnie zmieniamy, gwarantuje niezawodną ochronę w czasie miesiączki, również podczas wizyty na basenie czy pływania w morzu lub jeziorze. Na rynku dostępne są modele o różnych chłonnościach i wielkościach, które możemy z łatwością dopasować do naszych indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *