Objawy infekcji intymnych u kobiet

Objawy infekcji intymnych u kobiet - uplawy.pl
Objawy infekcji intymnych u kobiet
Oceń artykuł

Jak pokazują badania, infekcje okolic intymnych to problem, który przynajmniej raz w życiu dotyka ponad połowy kobiet. Zalicza się do nich między innymi opryszczkę pochwy oraz grzybicę warg sromowych. Najpopularniejsze objawy infekcji intymnych to swędzenie, pieczenie i nieprzyjemny zapach z okolic intymnych. Co jeszcze może świadczyć o obecności zapalenia narządów płciowych lub innej choroby tego typu?

Nieprzyjemny zapach

Pochwa jest środowiskiem zasiedlonym przez różnego rodzaju mikroorganizmy, spośród których kluczową rolę odgrywają pałeczki kwasu mlekowego. Zakwaszają one kobiecy ekosystem, uniemożliwiając rozwój niepożądanych wirusów, bakterii i grzybów. W sytuacji, gdy ich ilość spada, co ma miejsce na przykład podczas menopauzy, ciąży czy stosowania doustnej antykoncepcji, obecność patogenów może się objawiać przykrym zapachem (stanowi on wynik utleniania amin aromatycznych wytwarzanych przez bakterie). W przypadku zaobserwowania tego typu objawu infekcji intymnej, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z ginekologiem. Może się bowiem okazać, że nieprzyjemny zapach stanowi wynik stosowania nadmiernej ilości preparatów do higieny intymnej, w konsekwencji czego dochodzi do zaburzenia ekosystemu oraz pH pochwy.

Pieczenie i świąd okolic intymnych

Tego typu objawy nie muszą oznaczać dolegliwości intymnych – bardzo często stanowią one wynik noszenia bielizny zbyt ciasnej, za luźnej lub wykonanej z tworzyw sztucznych, prania jej przy pomocy środków drażniących, stosowania nieodpowiednich kosmetyków do kąpieli czy otarcia, do którego doszło podczas stosunku płciowego. Jeżeli po wyeliminowaniu wymienionych powyżej czynników przykre objawy nie ustąpią, należy udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania infekcji stref intymnych.

Ból w okolicy podbrzusza

Jeżeli występuje on w połowie cyklu, przed miesiączką lub w jej trakcie, nie powinien budzić naszych podejrzeń. Nasilone bóle brzucha pomiędzy wspomnianymi okresami w okolicach bioder oraz pachwin  i promieniujące w kierunku odbytnicy oraz intensywne, o charakterze skurczowym mogą stanowić natomiast jeden z objawów stanu zapalnego pochwy lub innej infekcji intymnej. Nie należy ich lekceważyć, szczególnie w sytuacji, gdy towarzyszy im osłabienie i gorączka. W tej sytuacji konieczna będzie jak najszybsza wizyta u specjalisty.

Suchość pochwy

Objaw ten nie zawsze musi świadczyć o obecności zakażenia intymnego. Równie często jest on konsekwencją spadku poziomu estrogenów, z którym możemy mieć do czynienia podczas karmienia piersią czy w czasie menopauzy, stałego przyjmowania leków przeciwalergicznych czy antydepresyjnych, długotrwałego stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, nieprawidłowej diety czy codziennego używania wkładek higienicznych. W celu wyeliminowania prawdopodobieństwa zapalenia intymnego, należy skonsultować się z ginekologiem.

Tagged , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *