Nieprzyjemny zapach z pochwy – co oznacza (cebuli, rybi, przykry, kwaśny zapach z pochwy)

NIeprzyjemny zapach z pochwy - uplawy.pl
Nieprzyjemny zapach z pochwy – co oznacza (cebuli, rybi, przykry, kwaśny zapach z pochwy)
5 (100%) 1 vote

Nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych kobiety to zazwyczaj jeden z głównych objawów zapalenia pochwy. W zależności od tego, co jest bezpośrednią przyczyną takiej infekcji, wyraźnie wyczuwalny jest rybi zapach z pochwy, typowy dla bakteryjnego stanu zapalnego lub – jak ma to miejsce w przypadku zakażeń grzybiczych – charakterystyczny zapach drożdży z pochwy. Mocno kwaśny zapach z pochwy to z kolei efekt działania pierwotniaków, jeśli natomiast wydobywa się z pochwy zapach cebuli, powodem może być nieodpowiednia dieta i / lub higiena osobista.

Takie dolegliwości intymne zdarzają się u kobiet stosunkowo często i – choć bywają uciążliwe, bo mają nawracający charakter, nie są to zwykle żadne bardzo groźne choroby układu rozrodczego. Nie trzeba się więc zamartwiać, tylko dbać o odpowiednie działania profilaktyczne, a jeśli już przykry zapach z pochwy się pojawia, udać się po prostu jak najszybciej do ginekologa lub na początek przynajmniej do apteki po dostępne tam bez recepty środki zaradcze.

Rodzaje zapachów z pochwy

Rybi zapach z pochwy to objaw infekcji bakteryjnej

Zapalenie pochwy jest w tym przypadku wywoływane przez nieprawidłową florę bakteryjną w pochwie, w której za mało jest w danej chwili dobroczynnych dla organizmu bakterii kwasu mlekowego, a za dużo bakterii chorobotwórczych. Takie zaburzenia równowagi bakteryjnej powoduje między innymi długotrwała antybiotykoterapia „wypłukująca” z organizmu pałeczki kwasu mlekowego, niewłaściwa higiena intymna (zarówno ta przesadna, jak i jej brak oraz stosowanie źle dobranych kosmetyków), a także zmiany hormonalne (zachodzące u kobiety w czasie ciąży lub stosowania przez nią hormonalnej antykoncepcji). Dolegliwości intymne związane z zapaleniem pochwy to, poza przykrym zapachem, także obfite, żółte upławy, czasami również pieczenie lub swędzenie w okolicy sromu i spowodowany tym dyskomfort odczuwany w trakcie oddawania moczu oraz podczas stosunku płciowego. Leczenie niepowikłanej infekcji bakteryjnej, czyli szybka reakcja na pierwsze objawy zapalenia pochwy to po prostu zastosowanie środków zawierających bakterie kwasu mlekowego, aby przywrócić właściwą florę bakteryjną. W aptekach dostępne są tego rodzaju preparaty w postaci globulek, żelu lub maści. Jeśli to nie pomaga, należy udać się do lekarza, który aplikuje w takiej sytuacji antybiotyk.

 

NIeprzyjemny zapach z pochwy - Uplawy.pl

 

Zapach drożdży z pochwy pojawia się przy grzybicy

Przykry zapach z pochwy wywołują bardzo często także grzyby (candida albicans). Infekcje drożdżakowe rozwijają się w wyniku obniżonej odporności organizmu, niewłaściwej higieny okolic intymnych, zmian hormonalnych, a nawet złej diety czy nieleczonej cukrzycy. Grzybica objawia się nieprzyjemnym zapachem z pochwy i charakterystyczną serowatą wydzieliną oraz uciążliwym świądem i pieczeniem odczuwanym w intymnych miejscach. W przypadku podejrzenia tego rodzaju infekcji, najlepiej od razu udać się do ginekologa, ponieważ źle leczona grzybica nawraca. Drożdżaki candida mają wiele odmian, a niektóre z nich są bardzo trudne do zwalczenia, dlatego lekarz często zleca wykonanie specjalnego badania posiewowego, aby na podstawie jego wyników dobrać optymalną kurację farmakologiczną lekami przeciwgrzybiczymi.

 

Kwaśny zapach z pochwy jest typowy dla rzęstistkowicy

Infekcja pierwotniakowa – rzęsistkowica, to choroba układu rozrodczego przenoszona drogą płciową, której typowym objawem jest kwaśny, nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych kobiety. Inne możliwe objawy to: pieniste upławy w kolorze szarym lub żółtawym albo zielonkawym, swędzenie, pieczenie i / lub ból podczas stosunku seksualnego. Jeżeli zakażenie obejmuje nie tylko pochwę, ale i układ moczowy, może występować także częstsze i bolesne oddawanie moczu. Jak najszybsza wizyta u lekarza jest obowiązkowa w tym przypadku, ponieważ rzęsistkowica może skutkować poważnymi powikłaniami (włącznie z niepłodnością).

 

Zapach cebuli z pochwy świadczy o niewłaściwej diecie i higienie

Kiedy nieprzyjemny zapach z pochwy przypomina ostrą woń cebuli, czosnku, pora itp. może oznaczać to po prostu, że składniki te na stałe goszczą w dużej ilości w codziennej diecie kobiety i że należy zintensyfikować czynności higieniczne okolic intymnych. Przykry zapach cebuli z pochwy to efekt, który z łatwością daje się zniwelować poprze codzienne, staranne podmywanie się.

Tagged , , , ,