Kolory upławów – kolor wydzieliny z pochwy – o czym świadczy

Kolory upław - upławy.pl
Kolory upławów – kolor wydzieliny z pochwy – o czym świadczy
5 (100%) 1 vote

Kolor wydzieliny z pochwy to jeden z podstawowych objawów pozwalających postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Upławy mają bowiem różną barwę i konsystencję w zależności od dokuczającej kobiecie dolegliwości. Niektóre z nich są symptomem typowej infekcji bakteryjnej, inne świadczą o rozwijającej się grzybicy pochwy, a jeszcze inne mogą wskazywać na przykład na chorobę weneryczną czy nawet nowotwór…

Wydzielina z pochwy jest rzeczą normalną. Jeśli ma prawidłową barwę i konsystencję oraz nie występuje w nadmiernej ilości, nie ma się czym martwić, gdyż jest ona po prostu efektem fizjologii i wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, odbytego stosunku płciowego, fazy cyklu menstruacyjnego etc. Prawidłowy kolor wydzieliny z pochwy, przy normalnie funkcjonującym układzie rozrodczym, przypomina delikatną (czasami lekko przyżółconą) biel albo jest całkowicie przezroczysty. W okresie płodnym śluz kobiety jest bezbarwny, rzadki i ciągliwy, przypominając tym samym konsystencję surowego białka kurzego, a w pozostałe dni jest gęsty i białawy lub lekko żółty i bez zapachu.

Upławy to z kolei nieprawidłowa wydzielina z pochwy świadcząca o zaburzeniach w normalnym funkcjonowaniu układu rozrodczego. W grę może wchodzić stan zapalny, reakcja alergiczna, choroba weneryczna, a niekiedy nawet nowotworowa. Oczywiście sam kolor wydzieliny z pochwy nie wystarcza, aby jednoznacznie orzec o przyczynie nieprawidłowości, ale jest to objaw, który pomaga lekarzowi w podjęciu decyzji o specjalistycznych badaniach (cytologia, badanie posiewowe, USG lub inne).

Białe upławy

Gęste i serowate w konsystencji, białe upławy z pochwy i / lub biały nalot na sromie o w miarę neutralnym zapachu może być objawem grzybicy. Na infekcję drożdżakową w takiej sytuacji wskazuje również towarzyszące takim upławom uporczywe swędzenie i pieczenie odczuwane w okolicach intymnych. Z kolei biała, gęsta, grudkowata wydzielina o nieprzyjemnym zapachu jest zwykle objawem bakteryjnego zakażenia pochwy.

Żółte upławy

Żółte upławy lub obfita, żółtozielona wydzielina o przykrej woni i pienistej konsystencji może wskazywać na – przenoszoną drogą płciową – zakaźną rzęsistkowicę. To choroba wywoływana przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego, której innymi typowymi objawami są: dolegliwości bólowe odczuwane podczas stosunku płciowego, dyskomfort przy oddawaniu moczu, świąd sromu. Żółte upławy w ciąży, wskazujące na rzęsistkowicę, to ryzyko przedwczesnego porodu – należy się w takiej sytuacji jak najszybciej zgłosić do lekarza. Cuchnące, żółte upławy (razem z nieprzyjemnym uczuciem suchości w pochwie) pojawiają się również w przypadku, częstego u kobiet po menopauzie, zanikowego zapalenia pochwy (ścieńczenie nabłonka pochwy). Żółta wydzielina o brzydkim zapachu i ból w podbrzuszu sugerują z kolei obecność ciała obcego w pochwie. Czasami żółtawe lub żółtobiałe upławy świadczą, szczególnie u młodych kobiet, o nadżerce szyjki macicy.

Zielone upławy

Zielona wydzielina z pochwy może wskazywać na wiele nieprawidłowości – od rzęsistkowicy, poprzez nadżerki szyjki macicy, po ciało obce zalegające w pochwie. Zielone upławy u kobiety ciężarnej natomiast mogą być efektem sączenia wód płodowych, a jeśli te mają zielony odcień, płód może być niedotleniony – należy w takiej sytuacji jak najszybciej udać się do lekarza.

Brązowe upławy

Co oznaczają brązowe upławy? Wydzielina o brunatnym albo brunatnoczerwonym odcieniu może czasami pojawiać się na przykład tuż przed lub po menstruacji, ale nie jest to zazwyczaj nic niepokojącego, często ma po prostu związek z wahaniami hormonalnymi. Postać brunatnych upławów przyjmują też niekiedy bardzo skąpe miesiączki u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, co też jest rzeczą normalną. Brązowa wydzielina z pochwy jest dość częstym (i spodziewanym) objawem po operacjach ginekologicznych. Niekiedy zdarzają się też brązowe upławy po stosunku płciowym. Pojawienie się natomiast takich brązowych upławów w ciąży, zawsze jest poważnym sygnałem alarmowym i musi być od razu zdiagnozowane przez lekarza, bo mogą być zarówno symptomem zagnieżdżania się zarodka, jak i poronienia czy ciąży pozamacicznej. Czujność powinny budzić też upławy brązowe lub brązowo-krwiste występujące niezależnie od miesiączki, które mogą wskazywać (włącznie z innymi objawami: owrzodzenie narządów płciowych, ból przy oddawaniu moczu i uprawianiu seksu, nieprzyjemny zapach z pochwy) na chorobę weneryczną. Rzadziej, ale jednak zdarza się, że brązowe upławy z krwią świadczą o różnego rodzaju mięśniakach, polipach i zaawansowanych zmianach nowotworowych w układzie rozrodczym.

Tagged , , , , , , , , , ,