Kandydoza (drożdżyca) pochwy – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy pochwy

Kandydoza - grzybica pochwy - objawy, przyczyny i leczenie - uplawy.pl
Kandydoza (drożdżyca) pochwy – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy pochwy
5 (100%) 1 vote

Grzybica dróg rodnych (nazywana również kandydozą pochwy i sromu) jest infekcją intymną, której objawami charakterystycznymi są: swędzenie, pieczenie oraz upławy o białym kolorze. Dolegliwość tą najczęściej wywołują grzyby z rodzaju Candida albicans. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Jak wygląda grzybica pochwy?

Jak już zostało wspomniane, grzybicę pochwy najczęściej wywołuje grzyb z rodzaju Candida. To mikroorganizm, który razem z innymi bakteriami takimi, jak pałeczki kwasu mlekowego odpowiedzialne za utrzymywanie kwaśnego środowiska dróg rodnych, bytuje w pochwie. Naruszenie tej delikatnej równowagi w środowisku pochwy może wywołać rozwój choroby. Przy spadku ilości bakterii probiotycznych, przeważać zaczynają grzyby, które intensywnie się namnażają wywołując szereg charakterystycznych dla grzybicy dróg rodnych objawów. Choroba ta może być przenoszona drogą płciową, w szczególności w przypadku kontaktu ust z narządami rodnymi. Nie jest ona jednak uznawana za chorobę weneryczną, jako że występuje również u kobiet nie utrzymujących stosunków seksualnych. W klasyfikacji ICD 10, kandydoza pochwy otrzymała symbol B37.3. Zmiany tego typu są błędnie określane jako pleśniawki pochwy.

Przyczyny nawracającej drożdżycy pochwy

  • Podwyższony poziom estrogenów, z jakim mamy do czynienia u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne, poddających się terapiom hormonalnym czy będących w ciąży.
  • Długotrwała antybiotykoterapia – tego typu preparaty, owszem, są skuteczne w walce z różnego rodzaju bakteriami, lecz mogą się również przyczyniać do zmniejszenia ilości pałeczek kwasu mlekowego i prowadzić do zmiany pH w pochwie.
  • Niewyrównana cukrzyca.
  • Upośledzenie układu odpornościowego, na przykład w skutek przyjmowania kortykosterydów lub zakażenia wirusem HIV.
  • Nieprawidłowa higiena intymna  – stosowanie niewłaściwych środków nawilżających czy irygacja mogą prowadzić do pojawienia się drożdżaków pochwy.

Leczenie drożdżycy pochwy

W przypadku kandydozy pochwy, leki bez recepty są najczęściej stosowaną metodą leczenia, jeszcze przed wizytą u ginekologa. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „drożdżyca pochwy leki bez recepty” w pierwszej kolejności wyświetlą nam się preparaty zawierające w swoim składzie klotrimazol, nystatynę lub azole. Gdy natomiast wpiszemy tam „drożdżyca pochwy domowe sposoby” dowiemy się, że dolegliwość tą leczyć można pijąc każdego dnia lub aplikując na wargi sromowe jogurt naturalny lub wykonując płukankę na bazie octu jabłkowego.

Jeżeli wymienione powyżej sposoby nie okażą się skuteczne, kandydozę pochwy leczy się z zastosowaniem przepisanych przez lekarza kremów, balsamów, tabletek lub czopków albo jednorazowej dawki doustnego leku.

Nieleczenie opisywanej dolegliwości może wywołać powikłania drożdżycy pochwy takie, jak stany zapalne górnych części dróg rodnych. Mogą się one przyczyniać do tworzenia się zrostów, co w skrajnych przypadkach kończy się nawet niepłodnością.

Tagged , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *