Jakie są objawy menopauzy?

Jakie są objawy menopauzy?
Oceń artykuł

Menopauza określana jest często mianem przekwitania. Objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy, związane są ze zmianami hormonalnymi, które wraz z wiekiem zachodzą w organizmie każdej kobiety. Ich skutki można jednak łagodzić. Obok domowych sposobów na menopauzę, jak odpowiednia dieta czy aktywny tryb życia, stosuje się także suplementy z fitoestrogonami bądź hormonalną terapię zastępczą.

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której, przez 12 miesięcy, nie występuje krwawienie menstruacyjne. Mianem menopauzy bywa określany także okres przekwitania, czyli czas wygaszania czynności hormonalnej jajników. Konsekwencją niedoboru hormonów płciowych jest nie tylko utrata płodności i zaprzestanie miesiączkowania, ale również szereg zmian zachodzących w organizmie, które stanowią jednocześnie typowe objawy menopauzy. Należą do nich między innymi:

  • pogorszenie kondycji skóry (skóra staje się cienka, mniej elastyczna),
  • suchość pochwy,
  • obniżone libido,
  • zaburzenia statyki narządu rodnego i ryzyko nietrzymania moczu,
  • wahania nastroju oraz skłonność do obniżenia nastroju,
  • drażliwość,
  • szybsze męczenie się,
  • pogorszenie pamięci i koncentracji,
  • wzrost ryzyka osteoporozy,
  • skłonność do tycia.

W okresie przekwitania występują również objawy nazywane objawami wypadowymi, wśród których wyróżniamy: uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatania serca.

Jak leczyć objawy menopauzy?

Kobiety zmagające się z dokuczliwymi objawami menopauzy mogą rozważyć zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). HTZ, oprócz łagodzenia objawów wypadowych, posiada korzystny wpływ na układ kostny (zmniejsza ryzyko osteoporozy) oraz profil lipidowy. Hormonalna terapia zastępcza niweluje również ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów – obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, wątroby, dróg żółciowych, ale podwyższa ryzyko wystąpienia raka piersi oraz raka trzonu macicy (tzw. nowotwory estrogenozależne).

Hormonalna terapia zastępcza zwiększa również krzepliwość krwi, co może skutkować powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi. Decyzja o wdrożeniu HTZ powinna zatem zostać dobrze przemyślana – przed jej podjęciem lekarz musi zebrać dokładny wywiad na temat stanu zdrowia pacjentki oraz obciążenia rodzinnego. Należy pamiętać, że HTZ nie powinna być stosowana przez kobiety chorujące (obecnie lub w przeszłości) na nowotwory estrogenozależne, czyli raka piersi oraz raka trzonu macicy.

Fitoestrogeny – skuteczny sposób na objawy menopauzy

Ze względu na niski odsetek działań niepożądanych, dobrą alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej, są suplementy zawierające fitoestrogeny oraz izoflawony. Te naturalne związki, występujące między innymi w soi, działają w sposób podobny do estrogenów, które w okresie przekwitania zostają wydzielane w mniejszej ilości, przez co stopniowo przestają pełnić swoje funkcje. Suplementacja fitoestrogenami pozwala w bezpieczny sposób łagodzić nieprzyjemne objawy wypadowe, takie jak: uderzenia gorąca, bezsenność czy obniżenie nastroju. Warto wiedzieć, że są one zaliczane do grupy antyoksydantów, które hamują procesy starzenia, wspierają pracę układu odpornościowego, a także działają przeciwnowotworowo.

Poza opisanymi działaniami, kobietom w okresie menopauzy, zaleca się postępowanie objawowe. Uczucie suchości pochwy można złagodzić, stosując miejscowo preparaty nawilżające. Natomiast obniżenie nastroju oraz depresja powinny skłonić kobietę do konsultacji psychologicznej i psychiatrycznej oraz do podjęcia zaleconego leczenia (zwykle stosowane są leki z grupy SSRI oraz psychoterapia).

Domowe sposoby na menopauzę

Okres przekwitania u niektórych kobiet przebiega stosunkowo łagodnie, u innych zaś objawy są natężone. U tych pierwszych często wystarczy jedynie niewielka modyfikacja stylu życia ułatwiająca przebrnięcie przez ten niełatwy okres w życiu. Jak złagodzić objawy menopauzy? Zaleca się prowadzenie aktywnego trybu życia (wskazany jest zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu), ale także znalezienie czasu na odpoczynek i regenerację czy korzystanie z technik relaksacyjnych. Warto, aby kobieta była aktywna towarzysko i miała w swoim otoczeniu osoby, które będą dla niej wsparciem oraz utwierdzą ją w przekonaniu, że, pomimo wchodzenia w okres starości, wciąż jest atrakcyjna.

Żeby zmniejszyć częstość występowania objawów wypadowych, powinno się unikać czynników prowokujących, takich jak: duszne powietrze, stres, alkohol, ostre przyprawy.

Aby złagodzić przebieg menopauzy, zaleca się rezygnację z palenia papierosów, a także ze stosowania innych używek. Istotne znaczenie ma także dieta – powinna być bogata w witaminy i wapń oraz produkty zawierające fitoestrogeny, które znajdziemy nie tylko w soi, ale także w orzechach ziemnych, sezamie, ziarnach słonecznika, zielonej herbacie. Z diety należy wykluczyć produkty ciężkostrawne, tłuste i smażone, słodycze, a także napoje gazowane.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *