Infekcje pochwy po basenie (pływalni), jacuzzi – Jak uniknąć zakażeń

Infekcje pochwy po basenie - uplawy.pl
Infekcje pochwy po basenie (pływalni), jacuzzi – Jak uniknąć zakażeń
Oceń artykuł

Popularną formą aktywności fizycznej wśród kobiet jest korzystanie z basenów. W tego typu obiektach można nie tylko pływać, lecz również skorzystać z bogatej oferty zajęć fitnessowych z wodzie czy zrelaksować się w jacuzzi. Niestety, wizyty w takich miejscach wiążą się z ryzykiem infekcji układu moczowo – płciowego.  Czym można zarazić się na basenie? Jak zapobiegać infekcjom po basenie?

Z czym związane jest występowanie infekcji intymnych po basenie?

Kobiety są w znacznie większym stopniu predysponowane do infekcji intymnych niż mężczyźni. Związane jest to z odmienną budową anatomiczną, a dokładnie z bliskością ujścia cewki moczowej i pochwy. Stosowane na basenach środki chemiczne mające na celu utrzymanie wody w odpowiedniej czystości mogą w negatywny sposób wpływać na błony śluzowe wysuszając je. Źle skończyć może się także wizyta na jacuzzi – ciepła woda w połączeniu z detergentami osłabia bariery ochronne, które mają za zadanie chronić przed infekcjami intymnymi. Spory odsetek zakażeń wśród osób, które regularnie korzystają z basenów związana jest z osłabieniem naturalnej bariery ochronnej jaką jest kwaśne pH panujące w środowisku pochwy.

Tego typu warunki są niesprzyjające dla znaczącej części patogenów, w tym grzybów. Stosowane na basenach detergenty zmieniają pH pochwy i sprawiają, ze staje się ono bardziej zasadowe. Wysuszają również błonę śluzową, w związku z czym jest ona bardziej podatna na mikro otarcia, przez które z łatwością przenikają drobnoustrojowe. Opisywany problem wynika zatem nie tyle z bakterii w basenie, co z predyspozycji do infekcji.

Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz znacznie bardziej niż woda w basenie niebezpieczna może być przebieralnia. Poruszając się boso po mokrych kafelkach możemy z łatwością nabawić się grzybicy stóp i paznokci, a siadając na ławkach – grzybicy pochwy oraz pachwin. Wpływ na to ma wilgotne środowisko, w którym panują idealne warunki dla rozwoju grzybów.

Jak zapobiegać infekcjom na basenie?

Aby uniknąć infekcji intymnych po wizycie na basenie należy pamiętać, by nigdy nie siadać bezpośrednio na mokrych krzesłach. Strój kąpielowy należy zdjąć od razu po zakończonej kąpieli, a następnie wziąć prysznic. Do mycia okolic intymnych należy posługiwać się specjalnym płynem o pH dostosowanym do tego, jakie panuje naturalnie w pochwie. Wycierać powinno się je bardzo dokładnie, przy pomocy suchego ręcznika. Po każdej wizycie na basenie powinno się go wyprać w gorącej wodzie. Sporo kobiet zastanawia się czy z grzybicą można iść na basen. Jeżeli infekcja pochwy nie została wyleczona, należy zrezygnować z kąpieli. Gdy regularnie odwiedzamy pływalnię, zaleca się profilaktyczne przyjmowanie doustnych preparatów probiotycznych gwarantujących utrzymanie kwaśnego pH pochwy.

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *