Higiena intymna dziewczynek

Higiena intymna u dziewczynek - uplawy.pl
Higiena intymna dziewczynek
Oceń artykuł

O higienę intymną dziewczynek warto dbać już od najmłodszych lat. Infekcje intymne występują u nich rzadziej niż u kobiet dorosłych, lecz miewają ostrzejszy przebieg. Co należy zrobić w sytuacji, gdy zaobserwujemy swędzenie pochwy u dziewczynki lub niepokojące upławy?

W tej sytuacji najlepiej udać się do pediatry lub ginekologa dziecięcego. Występowanie infekcji intymnych u dziewczynek związane jest z faktem, iż ich nabłonek w tych rejonach ciała jest wyjątkowo kruchy, a co za tym idzie – podatny na urazy i zakażenia. Nie bez znaczenia jest tutaj również brak poduszeczek tłuszczowych warg sromowych oraz owłosienia łonowego, co sprawia, że są one znacznie słabiej chronione.

Wpływ na powstawanie infekcji intymnych może mieć również niewłaściwa higiena – niestaranne podcieranie się czy stosowanie nieodpowiedniego kosmetyku zamiast płynu do higieny intymnej dla dzieci.

Pieczenie pochwy u dziewczynki

może być również objawem obecności owsików lub chorób skóry, na przykład atopowego zapalenia skóry. Często występuje one także razem z innymi infekcjami, na przykład górnych dróg oddechowych.

W większości przypadków, pierwszym objawem infekcji intymnej u dziecka są upławy, które mogą mieć różną barwę – od jasnej, do ciemnobrązowej. Ich cechą charakterystyczną jest również nieprzyjemny zapach. Nierzadko towarzyszy im ból, pieczenie, świąd, częstomocz czy mimowolne moczenie się. Objawy, które powinny zaniepokoić każdego rodzica to drapanie się w okolicach intymnych oraz plamy na bieliźnie.

Podczas wizyty u lekarza specjalisty może on przepisać specjalne leki w formie tabletek lub maści lub zalecić wykonanie badania ogólnego i posiewu moczu.

By uniknąć tego typu przykrych sytuacji w przyszłości, należy w pierwszej kolejności nauczyć dziecko prawidłowego dbania o higienę – wycierania pośladków (od przodu do tyłu), regularnego podmywania się płynem do higieny intymnej dla dzieci oraz codziennego zmieniania bielizny (najlepiej sprawdzi się bawełniana, która jest wygodna w noszeniu i przewiewna). Dla bezpieczeństwa, najlepiej zrezygnować z używania kolorowego, perfumowanego papieru toaletowego i pachnących mydeł czy płynów do ciała mogących wywoływać podrażnienia będące punktem wyjścia do infekcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *