Czy upławy zwiastują pierwszą miesiączkę?

Czy upławy zwiastują pierwszą miesiączkę
Czy upławy zwiastują pierwszą miesiączkę?
Oceń artykuł

Pierwsza miesiączka pojawia się średnio w 13 roku życia. Równie często spotkać można się jednak także z okresem u 10 czy 16-latki. Wiek wystąpienia pierwszej menstruacji bywa podobny do wieku, w którym pojawiła się ona u mamy czy babci. Na czas występowania miesiączki wpływ może być również masa ciała oraz aktywność fizyczna – dziewczynki szczupłe i intensywnie ćwiczące przeważnie wchodzą w okres dojrzewania później niż pozostałe rówieśniczki. Jednym z objawów okresu mogą być brązowe upławy u dziewczynki. Co jeszcze może świadczyć o nadchodzącym okresie?

Objawy pierwszej miesiączki u dziewczynek

Objawy menstruacji u każdej kobiety wyglądają zupełnie inaczej. Często nie poprzedzają ją żadne charakterystyczne dolegliwości. Znacznie częściej możemy mieć jednak do czynienia z obrzmieniem piersi, bólami podbrzusza oraz mniej obfitą wydzieliną z pochwy a nawet jej brakiem. popularny objaw to także upławy u dziewczynki o zabarwieniu brunatnym. Objawy przed okresem u kobiet bywają tak nasilone, że występuje u nich tak zwany zespół napięcia przedmiesiączkowego – szereg dolegliwości fizycznych, psychicznych i emocjonalnych, których przyczyna nie została do końca poznana, lecz najprawdopodobniej wynika z zaburzeń hormonalnych.

Regularność pierwszych miesiączek

Pierwsza miesiączka trwa zwykle około 3-7 dni. Ich nieregularność wynika z faktu, iż przeważnie są one bezowulacyjne. Po pierwszym krwawieniu, następne pojawić może się dopiero po kilku miesiącach. Na skutek dojrzewania układu wydzielającego hormony, w przeciągu pierwszych dwóch lat od wystąpienia pierwszej miesiączki pojawia się jajeczkowanie, cykle miesiączkowe stają się regularne i trwają od 24 do 38 dni. Nie jest to oczywiście regułą – wiele dziewczynek już od samego początku miesiączkuje regularnie.

Wizyta u ginekologa dziecięcego jest wymagana w sytuacji braku cech dojrzewania u dziewczynek 13-letnich, braku miesiączki po 14 roku życia, pojawieniem się pierwszych objawów dojrzewania przed 8 rokiem życia, a także wystąpieniem pierwszej menstruacji przed 10 rokiem życia.

Istnieje możliwość zajścia w ciążę zanim pojawi się pierwsza miesiączka, lecz prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest nikłe.

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *