Co robić, gdy masz upławy? – Objawy, przyczyny i leczenie upławów

Co zrobić, gdy masz upławy? - uplawy.pl
Co robić, gdy masz upławy? – Objawy, przyczyny i leczenie upławów
5 (100%) 1 vote

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest biała lub przezroczysta i bezzapachowa. Gdy pojawia się nieprzyjemna woń, obfite upławy i objawy swędzenia, pieczenia lub czasem nawet bólu w okolicach intymnych, możesz założyć, że masz bakteryjne zapalenie pochwy albo grzybicę pochwy. Co robić w takiej sytuacji?

Przyczyny upławówPrzyczyny upław z pochwy - Uplawy.pl

Najczęstszą przyczyną upławów i przykrego zapachu z pochwy są jej infekcje powodowane przez bakterie lub drożdżaki. Zazwyczaj nie są to groźne dolegliwości, choć ich symptomy bywają bardzo uciążliwe. Jeśli odpowiednio szybko zastosuje się właściwą kurację, stan zapalny znika, a choroba nie nawraca, jeżeli natomiast zakażenia pochwy długo pozostają nieleczone lub są źle leczone, mają tendencję do nawrotów i powikłań. Aby nie dopuszczać do takich sytuacji, przede wszystkim musisz na co dzień stosować profilaktykę zdrowotną, a jeśli mimo tego infekcja się pojawia, błyskawicznie zareagować!

 

Bakteryjne zapalenie pochwy i grzybica pochwy – profilaktyka

 • Aby nie narażać się na ryzyko infekcji pochwy, należy dbać o zachowanie równowagi w jej florze bakteryjnej. Profilaktycznie można stosować preparaty zawierające, dobroczynne dla środowiska pochwy, pałeczki kwasu mlekowego, dzięki którym bakterie chorobotwórcze nie mają szans się nadmiernie namnożyć i wywołać tym samym bakteryjnego zapalenia pochwy.
 • W okresach obniżonej odporności organizmu i / lub w trakcie kuracji antybiotykowej, należy – osłonowo – przyjmować probiotyki, które nie dopuszczają do zachwiania właściwych proporcji we florze bakteryjnej pochwy.
 • Dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia grzybicy pochwy warto stosować dobrze zbilansowaną dietę, w której nie ma nadmiaru węglowodanów, bo podnosi się wówczas poziom glukozy w płynach ustrojowych, także w wydzielinie z pochwy, co sprzyja rozwojowi drożdżaków i infekcjom grzybiczym.
 • W profilaktyce zakażeń pochwy niezwykle istotne jest utrzymywanie właściwej higieny. Niezbędne jest codzienne podmywanie się przy zastosowaniu specjalnych płynów do higieny intymnej, które wspomagają utrzymanie właściwego pH w pochwie, a po umyciu dokładne wycieranie do sucha okolic intymnych.
 • Dobrze również – w miarę możliwości – unikać: korzystania z publicznych toalet, przygodnych partnerów seksualnych, stosowania tamponów, noszenia zbyt obcisłej bielizny ze sztucznego, „nieoddychającego” materiału.

 

Stan zapalny, a prawidłowa wydzielina z pochwy

Gdy pojawia się stan zapalny, prawidłowa wydzielina z pochwy zmienia swój charakter. Staje się bardziej obfita, gęstsza, czasami grudkowata. Kolory upławów, podobnie jak ich zapach, wskazują na różne rodzaje dolegliwości i przyczyny choroby. Bezwonne, wodniste upławy białe świadczą na przykład zwykle o czymś mniej niepokojącym niż żółte czy zielone, gęste upławy. Choroby układu rozrodczego diagnozuje się wstępnie na tej właśnie podstawie oraz bazując na wynikach specjalistycznych badań (wymaz z pochwy, morfologia, badanie posiewowe, cytologia, USG i inne).

 

Upławy i objawy im towarzyszące – kiedy udać do lekarza

Kiedy pojawiają się upławy, warto dokładnie poobserwować swój organizm przez dwa – trzy dni, wypatrując ewentualnie innych symptomów (pieczenie, swędzenie, ból w pochwie, częstomocz, stan podgorączkowy, zmiany skórne w okolicach intymnych etc.). W tym czasie samodzielnie można próbować – co prawda trochę w ciemno, ale bez szkody dla organizmu – zaradzić problemowi. Nie zaszkodzi stosowanie ziół o właściwościach bakteriobójczych, picie jogurtów naturalnych czy spożywanie imbiru… Jeśli upławy dokuczają dłużej niż kilka dni, nawet bez obecności innych symptomów, należy udać się do lekarza. Do natychmiastowej wizyty u specjalisty kwalifikują natomiast:

 • obfite, pieniste, żółte lub zielone upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu, które wskazują na obecność pasożyta w pochwie (pierwotniak – rzęsistek pochwowy);
 • upławy, którym towarzyszą zmiany skórne w okolicy narządów rodnych, które mogą być objawem poważnej choroby wenerycznej;
 • wszystkie upławy występujące w połączeniu z silnym bólem w podbrzuszu i / lub podwyższoną temperaturą ciała;
 • szarawe w odcieniu upławy o charakterystycznym rybim zapachu nasilającym się po seksie, świadczące o waginozie, która wymaga zaaplikowania antybiotyku;
 • upławy grudkowate i gęste, białe lub lekko żółte, którym towarzyszą silne pieczenie i świąd, będące typowym objawem infekcji drożdżakowej, którą należy wyleczyć dobrze dobranym preparatem przeciwgrzybiczym;
 • każdy rodzaj upławów pojawiający się w trakcie ciąży.
Tagged , , , , ,