Choroby pochwy objawiające się upławami

choroby pochwy objawiające się upławami - uplawy.pl
Choroby pochwy objawiające się upławami
5 (100%) 1 vote

Wydzielina z pochwy u zdrowych kobiet nie ma nieprzyjemnego zapachu i nie brudzi bielizny. Zaniepokoić powinna nas natomiast sytuacja, gdy zmienia ona swój kolor na żółty, brązowy lub brunatny, jej konsystencja staje się serowata lub pienista, a zapach – przykry. Może to świadczyć o zapaleniu narządów płciowych, w związku z czym, konieczna jest jak najszybsza wizyta u ginekologa.

Objawy zapalenia okolic intymnych

W zależności od fazy cyklu, zmianie ulega wygląd naszej wydzieliny z pochwy. Podczas owulacji (lecz także w trakcie stosunku płciowego), jest jej więcej – podczas jajeczkowania objętość może wynosić nawet 30 mililitrów. Odczyn zdrowej wydzieliny jest kwaśny, co stanowi efekt oddziaływanie pałeczek kwasu mlekowego nadający jej specyficzny zapach. Upławy w przypadku stanu zapalnego okolic intymnych, jak już zostało wspomniane, zmieniają swój kolor oraz konsystencję. Z sytuacją tą możemy mieć do czynienia głównie przy infekcji bakteryjnej pochwy lub sromu. Inne objawy tej dolegliwości to pieczenie oraz świąd, a niekiedy także stan podgorączkowy. Przyczyną zakażenia są zwykle drobnoustroje przenoszone drogą płciową, zakażenia drożdżakami czy zanikowe zapalenie pochwy. W celu zdiagnozowania, z którego rodzaju problemem z pochwą mamy do czynienia, zwykle wystarczające jest podstawowe badanie ginekologiczne oraz wywiad. Jeżeli mimo to, w dalszym ciągu nie będziemy mieli pewności czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną czy grzybiczą, konieczna może okazać się dodatkowa diagnostyka w postaci posiewu bakteriologiczne czy przezpochwowej ultrasonografii.

Rodzaje infekcji intymnych

Zmieniony wygląd, zapach i konsystencja upławów mogą świadczyć o obecności chorób intymnych takich, jak stan zapalny pochwy, nadżerka, zapalenie szyjki macicy lub przydatków, polipy narządu rodnego, choroby przenoszone drogą płciową czy zmiany nowotworowe.

Jak wyleczyć infekcje pochwy?

Gdy przyczyną upławów są na przykład nadżerka czy polipy, leczenie dobiera się indywidualnie. W większości przypadków zachodzi tu konieczność wykonania stosownego zabiegu chirurgicznego.

Jeśli za upławy odpowiedzialne są bakterie lub grzyby, lekarz może przepisać stosowny dopochwowy środek przeciwzapalny oraz antybiotyk. Tego typu terapia może doprowadzić do zaburzenia mechanizmów ochronnych pochwy, w związku z czym, po leczeniu należy zastosować kapsułki odbudowujące jej florę bakteryjną.

Jak uchronić się przed częstymi infekcjami intymnymi?

Przed podrażnieniami pochwy można się uchronić, pamiętając o:

  • noszeniu przewiewnej, bawełnianej bielizny i luźnych ubrań,
  • stosowaniu płynów do higieny intymnej o naturalnym pH,
  • praniu bielizny w proszkach przeznaczonych dla alergików,
  • rezygnacji ze stosowania zapachowego papieru toaletowego,
  • podcieraniu się w kierunku odbytu podczas korzystania z toalety,
  • regularnym zmienianiu podpasek i tamponów podczas okresu (nie rzadziej niż co 4 godziny).
Tagged , , , , , ,

1 thought on “Choroby pochwy objawiające się upławami

  1. a co jesli glownym objawem jest swiad? a uplawy sa biale ale malo ich? to grzybica czy bakteryjne zakazenie? czy jest cos bez recepty na to co mi pomoze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *