Bakteryjne zakażenie pochwy – objawy, leczenie i przyczyny choroby pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy - przyczyny zakażenia pochwy - uplawy.pl
Bakteryjne zakażenie pochwy – objawy, leczenie i przyczyny choroby pochwy
Oceń artykuł

Bakteryjne zapalenie pochwy to problem, na który narzeka coraz więcej kobiet. Ten intymny problem dotyka kobiety w każdym wieku – leczenie jest możliwa, ale niestety bywa długotrwałe. Zazwyczaj jednak na bakteryjne zakażenie pochwy narażone są młode kobiety.  Wiele pacjentek trafia zbyt późno do lekarzy specjalistów – choroba i zakażenie jest już w bardzo poważnym, zaognionym stadium. Powody takiej sytuacji są różne – czasami nie zdajemy sobie sprawy z choroby, nie zwracamy uwagi na objawy lub nie zauważamy ich, powodem unikania wizyty u specjalisty może też być wstyd. Wiele pań unika wizyty u ginekologa – wstydzimy się, boimy się poważnych, intymnych chorób. Jest do „zamknięte koło” – zawsze jak najszybciej trzeba udać się do specjalisty – wcześnie wykryte bakteryjne zapalenie pochwy można skutecznie wyleczyć. Jakie są objawy stanu zapalnego pochwy? Jak leczy się tego typu chorobę?  Jakie są przyczyny zakażenia pochwy? Odpowiedź znajduje się poniżej?

Bakteryjne zakażenie pochwy przyczyny

Przyczyny zakażenia pochwy mogą być bardzo różne. Najczęstsze z nich to:

  • nieodpowiednia higiena osobista,
  • konsekwencja używania kosmetyków naruszających naturalną florę bakteryjną,
  • powikłania po stosunku seksualnym,
  • korzystanie z publicznych toalet, basenów,
  • przebyte zabiegi ginekologiczne  (w tym aplikacja wewnątrzmacicznej  wkładki antykoncepcyjnej),
  • następstwo długotrwałego przyjmowania antybiotyków,
  • zaburzenia hormonalne, problemy z miesiączką.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Bakteryjne zakażenie pochwy ma wiele objawów. Pierwszym sygnałem, że jest coś nie tak jest nieprzyjemne pieczenie, swędzenie w okolicach intymnych. Jeśli dolegliwość się nasila i trwa kilka dni powinna już się nam zapalić czerwona lampka ostrzegawcza mówiąca, że coś z naszym organizmem jest nie tak. Infekcja waginy objawia się również zmianą koloru i konsystencji wydzieliny w pochwie – o zakażeniu świadczy białoszara albo żółta, bardzo wodnista wydzielina. Towarzyszyć jej może również rybi zapach. Jeśli wydzielina ma biały kolor i grudkowatą konsystencję jest to jasny znak, że nasz organizm zaatakowały nie tylko bakterie, ale i grzyby. Jeśli infekcja obejmuje również cewkę moczową zakażenie pochwy może objawiać się parciem na pęcherz, w konsekwencji częstym oddawaniem moczu. Objawy zapalenia intymnego takie jak swędzenie czy pieczenie mogą się nasilać podczas kąpieli.

Rodzaje bakteryjnego zapalenia pochwy

Wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje bakteryjnego zapalenia pochwy:

  • infekcje bakteryjne (waginoza bakteryjna) – wywołana przez bakterie – cechy charakterystyczne rybi zapachu, upławy z pochwy występujące sporadycznie o barwie białej lub szarawej,
  • infekcja drożdżakowa – wywołana przez grzyby – cechy charakterystyczne: wydzielina z pochwy o serowatej konsystencji jest gęsta, ma barwę białą lub żółtą, nieprzyjemny zapach, świąd i zaczerwienienie pochwy, sromu,
  • rzęsistkowe zapalenie pochwy – zakażenie spowodowane obecnością w pochwie pierwotniaka – rzęsistka pochwowego; najtrudniejszy do wykrycia rodzaj zapalenia pochwy ponieważ może w pierwszej fazie rozwoju występować bezobjawowo. W fazie zaawansowanej wydzielina z pochwy jest wodnista, szaro-zielona, o nieprzyjemnym zapachu, szyjka macicy jest zaczerwieniona.

Stan zapalny pochwy – sposoby leczenia

Stan zapalny pochwy oraz poważne, zaawansowane bakteryjne zapalenie pochwy możemy skutecznie leczyć – ważna jest jednak regularność w przyjmowaniu leków na bakteryjne zapalenie pochwy. Jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń i co więcej nie zaczniemy bardziej dbać o strefy intymne stan zapalny pochwy może co jakiś czas o sobie przypominać.

Odczuwasz objawy bakteryjnego zakażenia pochwy? Koniecznie udaj się do lekarza jak najszybciej – ginekolog w oparciu o opisane przez kobietę objawy i wymaz z pochwy na potrzeby badania na obecność bakterii i wirusów może postawić diagnozę i zaproponować leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy.  Stan zapalny zazwyczaj leczy się miejscowo – lekarz ginekolog przepisuje pacjentce antybiotyki. Podczas terapii antybiotykowej, ale kilka tygodni po jej zakończeniu warto dodatkowo stosować probiotyki z kwasem mlekowych – zapewnimy dzięki temu odbudowę naturalnej flory bakteryjnej i jej ochronę. Podczas brania leków na zapalenie dróg rodnych dobrze jest dostarczać organizmowi niezbędnych witamin. Odporny organizm jest mniej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Niedoleczone bakteryjne zapalenie pochwy może powodować szereg powikłań takich jak: zapalenia narządów miednicy mniejszej, zapalenia cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego,  zwiększenie podatności na zakażenie wirusem HIV, a w skrajnych przypadkach nawet do bezpłodność.

Warto pamiętać!

Bakteryjne zapalenie pochwy można wyleczyć. Ważne jest jednak szybkie działanie – od razu po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów jak częste oddawanie moczu, swędzenie, pieczenie, dziwna wydzielina z pochwy. W procesie leczenia ważna jest regularność oraz odpowiednia higiena intymna – zarówno w czasie terapii, jak i po jej zakończeniu. Tylko tak możemy dbać o naturalną florę bakteryjną pochwy i chronić się przed nawrotem choroby.

Tagged , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *